... DOĞADAN YARARLANARAK YÖN BULMA YÖNTEMLERİ ...

 

1- TAŞLARDA VE AĞAÇLARDAKİ YOSUNLARA BAKARAK YÖN BULMA YÖNTEMİ:

    

          Rüzgarlar daha çok kuzeyden eserler. Yağmur, yağarken esen rüzgarın etkisiyle yan (kuzeyden) yağar. Yosunlar, taşların ve ağaçların kuzeyinde oluşur.
Ayrıca kar yağdığı zamanlarda telefon direklerinin kuzey tarafları her zaman karlıdır.

2- AĞAÇ GÖVDESİNE GÖRE YÖN BULMA YÖNTEMİ:

AĞAÇ VE YÖNLER
AĞAÇ VE YÖNLER
AĞAÇ VE YÖNLER
AĞAÇ VE YÖNLER

         Ağaçlar, güneşten yararlanmak için güneye doğru dönme hareketi yaptıklarından kuzey taraftaki büyüme çizgileri sık aralıklı, güneydeki büyüme çizgileri ise daha seyrek (geniş) aralıklıdır. Böyle bir ormanda kesilmiş bir ağacın yerde kalan bölümü incelenerek yönümüzü bulabiliriz.

3- DOĞAL BİTKİ ÖRTÜSÜNÜ GÖZLEMLEYEREK YÖN BULMA YÖNTEMİ:

AĞAÇ VE YÖNLER
BİTKİ VE YÖNLER
AĞAÇ VE YÖNLER

        Bulunduğumuz çevredeki doğal bitki örtüsünü iyice gözlemleriz. Ağaç ve bitkiler bitkiler bir çok faktöre bağlı olarak yaşamlarını sürdürürler. Bulunduğu coğrafi bölge bitkilerin yetişmesini doğrudan etkiler. (Vadi içinde mi, deniz kenarında mı, yamaçta mı vb.)  Ülkemizde rüzgar ile birlikte yağışlar genel olarak kuzeyden gelir. Bu durum bitkilerin büyümesinde de etkili olur. Ağaç ve bitkilerin genel olarak dal ve yaprakları güney yönünde yoğunlaşır ve güney yönüne doğru eğilirler. Dikkatli bir gözlemle kabaca yönümüzü bulabiliriz.    

4- KARINCA YUVALARI İLE YÖN BULMA YÖNTEMİ:

KARINCA YUVASI İLE YÖN BULMA
KARINCA YUVASI İLE YÖN BULMA

        Karıncalar yuvalarının girişine toprak yığarlar. Bu toprakları yuvanın kuzeyine yığarlar. Bunun amacı yuvayı rüzgar ve yağmurdan korumaktır. Çünkü kuzey yarım kürede rüzgar kuzeyden eser.

       
ileri
yukari
geri